Díl 4. – Podvodné e-shopy a webové stránky

Podvodné e-shopy a webové stránky

Většinou se jedná o stránky nebo e-shopy, které parazitují na zavedených obchodních značkách nebo lákají zákazníky např. na „nejlevnější ceny na trhu„.
V prvním případě mají stránky stejný nebo velmi podobný vzhled jako zavedená firma či značka. Cílem těchto stránek je vylákání osobních údajů, např. získání přístupových údajů k bankovnímu nebo jinému účtu a jeho ovládnutí, čísla platebních karet, rodná čísla, peněz nebo instalace škodlivého software. Nebo také jen získání přístupu k vašim dalším službám, pokud používáte stejné uživatelské jméno a heslo pro více služeb.

Na co si dát pozor a jak se bránit?

  • Zkontrolujte webovou adresu, zda odpovídá oficiální webové adrese. Často je změna webové adresy minimální. Např. může být změněno jméno domény a to přidáním pouze jednoho písmene nebo prohozením slov v názvu.
  • Zkontrolujte si, zda je na stránkách uvedeno sídlo firmy, kontaktní telefon a e-mail, obchodní podmínky. Pokud je na stránkách pouze kontaktní formulář, tak se mějte na pozoru.
  • Ověřte si existenci firmy v obchodním rejstříku na stránkách justice.cz nebo zda nefiguruje na stránkách ČOI Rizikové e-shopy na stránce https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Pokud máte jakoukoliv pochybnost o pravosti webových stránek, kontaktujte oficiální firmu jíž webové stránky nebo e-shop patří, která Vám pravost stránek potvrdí. Případně kontaktujte ČOI.