Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Díl 1. – Phishing
Podvodné e-maily a zprávy na sociálních sítích (Phishing)
Nejedná se jen o podvodné e-maily, ale i podvodné zprávy na sociálních sítích a SMS. Tento typ zpráv má sloužit útočníkům k vylákání osobních údajů, např. získání přístupových údajů k bankovnímu nebo jinému účtu a jeho ovládnutí, čísla platebních karet, rodná čísla, peněz apod. Případně požaduje stažení nebo instalaci aplikace, kliknutí na webový odkaz, tlačítko nebo obrázek. Ve všech těchto případech dojde ke stažení škodlivého software do Vašeho zařízení.
Toto vše jsou požadavky, které po Vás seriózní společnost nebude v e-mailové komunikaci požadovat.
Na co si dát pozor a jak se bránit?
- Zkontrolujte pravost odesílatele – je e-mailová adresa skutečná? Často je změna minimální. Např. může být změněno jméno domény v e-mailové adrese a to přidáním pouze jednoho písmene.
- Zkontrolujte e-mailovou adresu pro zasílání odpovědí na e-mail, tedy „Reply-to“ či „Odpovědět na“.
- Zkontrolujte, zda neobsahuje e-mail gramatické chyby a překlepy.
- Zkontrolujte, kam vedou odkazy použité v e-mailu, zda neodkazují jinam než na oficiální stránky společnosti.
- Pozor také na přílohy, mohou obsahovat viry nebo malware.
Pokud máte jakoukoliv pochybnost o pravosti a původu doručené zprávy nebo e-mailu, kontaktujte odesílatele, který Vám pravost zprávy potvrdí.