Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Díl 7. – Používání stejného hesla v různých službách
Používání stejného hesla v různých službách
V rámci „zjednodušení si života“ velká část uživatelů používá své oblíbené heslo opakovaně v různých službách. Pokud se útočník dostane k uživatelskému jménu a heslu u jedné služby, potom je schopen, díky jeho opakovanému použití v dalších službách, převzít správu nad těmito službami bez vědomí jejich majitele.
Na co si dát pozor a jak se bránit?
- Používejte pro každou službu jedinečné heslo.
- Používejte heslo, které není spojeno s danou osobou, např. rodné číslo, jména dětí nebo mazlíčků, datum narození apod.
- Používejte „silné“ heslo, tedy kombinaci malých a velkých písmen, číslic a speciálních, např. diakritických, znaků. Minimální délka hesla by měla být 8 znaků.
- Hesla pravidelně měňte, minimálně jednou za rok.
- Pro lehčí zapamatování je hesla možné ukládat do některé z aplikací, které jsou k tomu určeny, např. 1Password, Lastpass apod.
Pokud máte jakoukoliv pochybnost, že heslo dané službě uniklo, tak jej neprodleně změňte. Pokud si chcete zkontrolovat, zda vaše heslo není někde zveřejněné, vyzkoušejte službu https://haveibeenpwned.com/.